Satılmayan bütün o arabalara ne oluyor?

Yeni bir araba için piyasayı araştırıyorsanız, hoş bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Oto endüstrisinin mevcut durumu, yeni bir araç için harika bir teklif bulmayı her zamankinden daha kolay hale getirdi. 2020 ve 2021 envanterine yer açmak için en kısa sürede satılmaları gereken üretim fazlası 2019 model arabalar pek çok bayinin elinde kaldı. Yani zeki online tüketiciler bundan faydalanarak şahane yeni araba teklifleri bulabilirler.

Piyasa durumu

Araba satıcıları ve otomotiv üreticileri için kötü haber, satışlar düşüşte. Küresel araba satışları 2019’da tam 3,1 milyon beklenen birim düşüş yaşadı. Bu, 2008 küresel ekonomik krizi sırasında yaşanan yıllık düşüşten bile fazla.¹

Uber gibi ekonomik ve kolay erişilir taksi hizmetlerinin büyümesinden ekolojik endişelere kadar, bu düşüş için öne sürülen çeşitli nedenler var. Ama kesin olan bir şey var: Satılmayan 2019 oto envanterinin üretim fazlası, pek çok satıcının elinde kaldı.

Yeni araba arayan birisi için bu harika bir haber. Bayiler hâlâ satılmayan 2019 araçlarını satmaya çalışıyor ve pek çoğu yeni 2020 ve 2021 modellere yer açmak için bunu çok çabuk yapmak zorunda. Bu, önemli ölçüdeki fiyat düşüşlerinden faydalanmak için müşterilere mükemmel bir durum yaratıyor.

Ekolojik etkiler

Mevcut otomotiv şartlarının şekillenmesinin muhtemel en büyük nedenlerinden biri ekoloji. Dünyadaki pek çok ülke ve şehir, alıcılara hibrit ve elektrikli arabalar almaları için teşvikler sunmaya başladı. Bu arabalar sadece çevre için iyi değil, aynı zamanda benzin maliyetini de önemli ölçüde düşürüyorlar. Bir yandan bu her iki taraf için de kazançlı bir durum. Tüketici benzin giderinden büyük tasarrufta bulunuyor, hibrit veya elektrikli araç aldığı için muhtemelen teşvik alıyor ve ekolojiye verilen zararın azaltılmasına katkıda bulunuyor.

Hibrit ve elektrikli araçların giderek daha fazla üretilmesiyle, geleneksel benzinli araçlara olan talep doğal olarak düşüyor.² Bu gidişatın bir sonucu olarak pek çok üretici hibrit ve elektrikli araç üretimlerini büyük ölçüde hızlandırdı.

Küresel araba satışlarının düşmesine bağlı olarak bu durum, tüketicilerin faydalanabileceği bu eşsiz ortama katkı sağlıyor. Bir yandan satıcıların elinde çok fazla hibrit ve elektrikli araç olabiliyor. Artan taleplere yanıt olarak çok fazla sipariş verdiler, küresel satışların düşeceğini ummuyorlardı.

Öte yandan hibrit ve elektrikli araçlarda artan satıcı talebi pek çok geleneksel benzinli aracın satılmamasına yol açtı. Durumdan bağımsız olarak yeni bir araba bakmak için muhteşem bir zaman. Eğer bu ucuzluktan nasıl faydalanacağınızı düşünüyorsanız, okumaya devam edin.

Harika bir fırsat bulmanın en iyi yolu internette aramak. Pek çok marka websitelerinde, yüz yüze söylemeyecekleri promosyonlar sunuyor. Nihayetinde bu, satıcının komisyonuna zarar verebilir.

Online araştırma ayrıca bir arabanın kaça satılması gerektiği konusunda iyi bir fikir edinmenizi sağlayacaktır; böylece satıcıda kazıklanmaktan endişelenmeye mahkum değilsiniz.

Bir araba markasına veya satcısına takıntınız yoksa, internette aramak farklı teklifleri kolayca karşılaştırmanızı sağlayacaktır. Bazı şirketlerin diğerlerinden daha iyi teklifleri (ve daha fazla satılmamış arabaları) olabilir. Farklı markaların promosyonlarına göz atmak için birazcık ek çaba sarfetmek, çok fayda sağlayacaktır.

Hiçbir şeyin sonsuza kadar sürmeyeceğini unutmayın; bu fırsatlar varken, şahane bir fiyata yeni bir araba bulmak için şimdi harika bir zaman.

İlgili konular (reklamlar):
Araba teklifi bul


[1] https://www.cnbc.com/2019/11/25/global-car-sales-expected-to-slide-by-3point1-million-this-year-in-biggest-drop-since-recession.html
[2] https://www.iea.org/reports/global-ev-outlook-2019