Niesprzedane samochody muszą zniknąć

Jeśli szukasz nowego samochodu, może czekać cię miła niespodzianka. Obecny stan branży motoryzacyjnej znacznie ułatwia znalezienie świetnej oferty sprzedaży pojazdu. Wiele salonów samochodowych zostało z nadwyżką modeli z 2021 i 2022 roku, które muszą jak najszybciej sprzedać, żeby zrobić miejsce na zapas modeli z 2023 roku. Oznacza to, że sprytni klienci internetowi mogą wykorzystać tę sytuację, aby znaleźć fantastyczne oferty sprzedaży nowych aut.

Sytuacja na rynku

Niestety dla sprzedawców i producentów samochodów, sprzedaż spada. W 2019 roku jednostkowy poziom globalnej sprzedaży zmalał o około 3,1 milionów. To jeszcze większy roczny spadek niż podczas światowego kryzysu gospodarczego w 2008 roku.¹

Istnieje wiele hipotez co do powodów spadku, od wzrostu niedrogich i łatwo dostępnych usług taksówkarskich jak Uber, po kwestie środowiskowe. Jedno jest jednak pewne: wielu sprzedawców zostało z nadwyżką niesprzedanych aut z 2021 i 2022 roku.

To świetna wiadomość dla osób szukających nowych samochodów. Sprzedawcy muszą zbyć niesprzedane pojazdy z 2021 i 2022 roku, do tego wielu z nich jest pod presją czasu, ponieważ muszą zrobić miejsce na najnowsze modele z 2023 roku. Stworzyło to dla kupujących idealne warunki, aby wykorzystać znaczny spadek cen.

Wpływ na środowisko

Jedną z możliwych ważnych przyczyn obecnej sytuacji na rynku samochodowym jest środowisko. Wiele krajów i miast na całym świecie zaczęło oferować bodźce motywacyjne do zakupu samochodów hybrydowych oraz elektrycznych. Nie tylko są one przyjazne dla środowiska, ale i znacznie zmniejszają wydatki na benzynę. W niektórych przypadkach jest to sytuacja bez wad. Klient może sporo oszczędzić na wydatkach na benzynę, potencjalnie otrzymać motywację finansową do zakupu pojazdu hybrydowego lub elektrycznego oraz pomóc w ograniczaniu szkód dla środowiska.

Coraz większa produkcja pojazdów hybrydowych i elektrycznych powoduje naturalny spadek popytu na tradycyjne samochody napędzane benzyną.² W efekcie wielu producentów znacznie zwiększyło produkcję pojazdów hybrydowych i elektrycznych.

Wszystko to w połączeniu ze spadającą światową sprzedażą samochodów przyczyniło się do powstania wyjątkowej sytuacji, na której mogą skorzystać konsumenci. W niektórych przypadkach sprzedawcy mogli pozostać ze zbyt dużą liczbą pojazdów hybrydowych i elektrycznych. W odpowiedzi na zwiększony popyt zamówili za dużo, nie przewidując spadku globalnej sprzedaży.

W innych przypadkach zwiększone zapotrzebowanie salonów na pojazdy hybrydowe i elektryczne sprawiło, że wiele tradycyjnych pojazdów napędzanych benzyną pozostało niesprzedanych. Bez względu na sytuację, to świetny czas na szukanie nowego samochodu. Jeśli zastanawiasz się jak wykorzystać te okazje, czytaj dalej.

Jak znaleźć dobrą cenę

Najlepszy sposób na znalezienie świetnej okazji to szukanie w Internecie. Wiele marek na swoich stronach internetowych oferuje promocje, o których nie wspominają podczas sprzedaży w cztery oczy. Mogłaby przecież ucierpieć na tym prowizja sprzedawcy.

Szukanie informacji w Internecie może także pomóc zorientować się, ile powinien kosztować samochód; dzięki temu w salonie nie będziesz się zastanawiać, czy sprzedawca próbuje cię naciągnąć.

Jeśli nie zależy ci wyłącznie na konkretnej marce lub salonie, wyszukiwanie online pozwoli ci w łatwy sposób porównać różne oferty. Niektóre koncerny samochodowe mogą oferować lepsze ceny (i więcej niesprzedanych samochodów) niż inne. Włożenie dodatkowego wysiłku w sprawdzenie promocji różnych marek na pewno nie zaszkodzi.

Pamiętaj, że nic nie trwa wiecznie – póki okazja nadal jest dostępna, to najlepszy moment na znalezienie fantastycznej oferty sprzedaży samochodu.[1] https://www.cnbc.com/2019/11/25/global-car-sales-expected-to-slide-by-3point1-million-this-year-in-biggest-drop-since-recession.html
[2] https://www.iea.org/reports/global-ev-outlook-2019