Neprodané vozy musí pryč

Pokud na trhu hledáte nové auto, můžete být příjemně překvapeni. Díky současnému stavu automobilového průmyslu je nalezení dobré nabídky na nový vůz snazší než kdy dřív. Mnoho dealerů je stále přezásobeno modely aut z roku 2021 a 2022, které potřebují co nejdříve prodat, aby udělali prostor pro inventář pro roky 2023. Toho pak mohou chytří on-line spotřebitelé využít a najít fantastickou nabídku na nové auto.

Tržní situace

Naneštěstí pro dealery a výrobce automobilů prodeje klesají. Ve skutečnosti v roce 2019 utrpěl globální prodej aut očekávaný pokles 3,1 milionu jednotek. To je ještě větší roční pokles než ten, k němuž došlo při globální ekonomické krizi z roku 2008.¹

Předpokládaných důvodů tohoto poklesu je celá řada – od vzestupu levných a snadno dostupných taxislužeb typu Uber až k environmentálním záležitostem. Jedna věc je však jistá: řadě dealerů zbývá přebytek neprodaných zásob aut z roku 2021 a 2022.

Pro toho, kdo shání nové auto, je to skvělá zpráva. Dealeři stále potřebují prodat neprodané vozy z roku 2021 a 2022 a hodně z nich je pod tlakem provést to rychle, aby udělali prostor pro nejnovější modely z let 2023. To vytvořilo nakupujícím dokonalý scénář pro využití významných cenových poklesů.

Environmentální dopady

Jedním možným významným důvodem stavu současného automobilového klimatu je životní prostředí. Mnoho zemí a měst po celém světě začalo nakupujícím nabízet incentivy pro pořízení hybridních a elektrických aut. Nejenže jsou tyto auta dobrá pro životní prostředí, ale také významně snižují výdaje na benzín. V určitých případech to může být výhra pro obě strany. Spotřebitel může ušetřit spoustu peněz za výdaje na benzín, získat možný incentiv pro nákup hybridního či elektrického vozu a pomoct snížit environmentální škody.

S tím, jak se vyrábí stále více hybridních a elektrických vozů, přirozeně padá poptávka po tradičních benzínových autech.² Výsledkem tohoto hnutí je, že řada výrobců výrazně zvýšila produkci svých hybridních a elektrických vozů.

V kombinaci s padajícími globálními prodeji aut to přispělo k jedinečnému scénáři, který může spotřebitelům prospět. V některých případech může dealerům zbývat příliš mnoho hybridních a elektrických aut. V reakci na zvýšenou poptávku jich jednoduše objednali moc a nepředvídali globální pokles prodejů.

V jiných případech zanechala zvýšená poptávka dealerství po hybridních a elektrických vozech mnoho tradičních benzínových aut neprodaných. Bez ohledu na situaci je skvělý čas na hledání nového auta. Přemýšlíte-li nad tím, jak tyto výhodné nabídky využít, čtěte dále.

Nejlepším způsobem nalezení skvělé nabídky je hledat on-line. Řada značek nabízí na svých stránkách propagační akce, které při osobním styku nezmiňují. Koneckonců to může poškodit prodejcovu provizi.

On-line výzkum vám také může dát dobrou představu o tom, co by auto mělo stát, takže pak v dealerství nemusíte dumat nad tím, jestli vás chtějí oškubat.

Pokud nejste zaměřeni na jednu konkrétní značku auta nebo dealerství, hledání on-line vám umožní snadno porovnat více nabídek. Některé automobilky mohou mít lepší nabídky (a více neprodaných aut) než jiné. Věnování určitého úsilí kontrole propagačních akcí od více výrobců se může velice vyplatit.

Pamatujte, že nic netrvá věčně, takže pravý čas na hledání fantastické nabídky na nové auto je teď, dokud je tato příležitost k dispozici.[1] https://www.cnbc.com/2019/11/25/global-car-sales-expected-to-slide-by-3point1-million-this-year-in-biggest-drop-since-recession.html
[2] https://www.iea.org/reports/global-ev-outlook-2019